Пост травматични стресовий синдром (ПТСС).
Вступ
ПТСС – це розлад, який може розвинутися в результаті переживання сильного стресу, надзвичайних, небезпечних ситуацій, іноді катастрофічних подій, зазвичай короткочасних, але в деяких випадках також може бути наслідком тривалого надмірного стресу.
Зазвичай він розвивається, наприклад, у жертв фізичного нападу, насильства, зґвалтування, серйозних дорожньо-транспортних пригод, стихійних лих, військових конфліктів тощо. Повністю розвинений розлад негативно впливає не тільки на психічний стан постраждалого, а й на соціальні та економічні аспекти суспільства, наприклад, у масових подіях, як у воєнних конфліктах.
Люди з посттравматичним стресовим розладом страждають від тривоги, неспокою, дратівливості, депресивного настрою, типовим є переживання спогадів про травматичні події (спогади). Нижче наведено основні симптоми посттравматичного стресового синдром. які можуть відрізнятися індивідуальними , деякі страждають від одного переважаючого симптому, інші від комбінації кількох симптомів. У більшості людей симптоми розладу розвиваються незабаром після травматичної події, в деяких випадках з більшим інтервалом.
Типові основні симптоми посттравматичного стресового синдрому
- Повторне переживання травми у вигляді яскравих повторюваних спогадів нав’язливого характеру, порушення сну з кошмарами.
- Негативні думки, пов’язані з несприятливим емоційним станом, почуття провини чи сорому, почуття відчуженості (деперсоналізація, дереалізація), недостатня концентрація, труднощі у розгляді деталей перебігу травмуючих подій.
- Дратівливість, підвищена пильність, перебільшені реакції лякання, неспокій, відсутність концентрації, безсоння, фізичні проблеми вегетативного походження.
- Уникнення подразників, схожих на травму (місця, люди, розмови, почуття, думки).
Причини, частота виникнення, перебіг:
Крім механізмів явного стресу, велику роль відіграють генетична схильність, механізми адаптації, тяжкість і тривалість травматичної події, загальний стан здоров’я, а також ступінь індивідуальної значущості та причетності до події.
ПТСС може розвинутися в будь-якому віці. У жінок він зустрічається вдвічі частіше, ніж у чоловіків, і частіше діагностується в економічно богатих країнах.
Точна частота виникнення невідома, але за підрахунками, до 70% людей у всьому світі переживають якусь значну травмуючу подію протягом свого життя. У більшості випадків стан коригується спонтанно. Очікується, що у 5-6% людей, які зазнали серйозної травми, розвинеться посттравматичний стресовий синдром. Його перебіг варіабельний – від одужання в більшості випадків до більш тривалого і хронічного перебігу, який може тривати багато років.
У професіях з високим ризиком травмування ПТСС зустрічається частіше (наприклад, у ветеранів війни).
MUDr. Jaroslava Skopová
Терапія
Успішне лікування посттравматичного стресового синдрому передбачає, насамперед, переведення особистості в безпечне середовище, надання психологічної підтримки та можливість розповісти про травмуючі події. Там, де немає тенденції до заспокоєння за допомогою наданої емоційної підтримки, необхідна психологічна, психотерапія, а в деяких випадках — поєднання психотерапії та фармакотерапії.
Назва організації | телефон | посилання |
Лінія CKI для українців | +420226 20 12 21 набір номера 8 | |
NÚDZ (Національний інститут психічного здоров’я) | +420283 08 8, лінії : 139,140,244 | ukrajina-4.png (1080×1080) (nudz.cz) |
ukrajina-3.png (1080×1080) (nudz.cz) |