Deprese
UŽ SE VÁM NĚKDY STALO, ŽE VÁS PŘESTAL ZAJÍMAT SVĚT? DĚNÍ KOLEM VÁS JE NUDNÝ ČERNOBÍLÝ FILM A VAŠE OSOBNÍ TRÁPENÍ JE TAK SILNÉ, ŽE VÁS NIC JINÉHO NEZAJÍMÁ? KDYŽ SE SVÝMI STAROSTMI PROBÍRÁTE, NENACHÁZÍTE ÚLEVU. JEN ROZUM VÁS PŘIMĚJE POKRAČOVAT V ČINNOSTECH, CHODIT DO PRÁCE, MLUVIT S LIDMI A PŘITOM JE JEDNO, CO DĚLÁTE A CO SE STANE. PŘIPADÁTE SI NEZAJÍMAVÍ, NESCHOPNÍ, NA OBTÍŽ… PAK SE MOŽNÁ VAŠE BOLEST JMENUJE DEPRESE.
Jsou mezi námi lidé, a vůbec jich není málo, kteří nevýslovně trpí, ale bojí se to komukoliv prozradit. Mají strach ze ztráty přátel, zaměstnání, nechtějí zklamat svého partnera, rodiče, děti…
Pomoc je však možná, a to ve většině případů. Cesty jsou různé, někdy stačí dozvědět se o problému více, někdy je třeba o vzniklé situaci opakovaně hovořit, někdy pomohou na přechodnou dobu podané léky… Důležité je nezůstávat s potížemi sám, vyhledat pomoc a vyhledat ji co nejdříve.
JAK LZE DEPRESI ROZPOZNAT?
- O depresi hovoříme v okamžiku, kdy pokleslá nálada trvá nepřetržitě alespoň dva týdny. Nicméně, v případě, že člověk již v minulosti depresi prodělal, je vhodné léčebně zasáhnout již po několika dnech zhoršení nálady.
- Vyjma uvedeného smutku patří mezi hlavní charakteristiky deprese také nemožnost špatnou náladu rozptýlit nebo nějak „pozvednout“. Tato ztráta schopnosti prožívat radost i v příznivých situacích se označuje jako anhedonie a patří mezi důležité příznaky, které depresi odlišují od běžného smutku.
KAM SE OBRÁTIT O POMOC?
- Nejjednodušší a obvyklá cesta vede k vašemu lékaři. Většina praktických lékařů (tzv. obvodních, rodinných nebo všeobecných) již dnes problematice deprese rozumí. Mírnější a nekomplikované formy deprese často léčí sami. Tam, kde jsou potíže velmi vážné, je vhodné navštívit psychologa nebo přímo místního psychiatra. Dnes se to děje zcela běžně. Pokud byste si z nějakého důvodu přáli své problémy řešit anonymně, je vhodné se obrátit na anonymní telefonní linky důvěry, krizová centra RIAPS anebo můžete využít naši
anonymní on-line poradnu.