Úzkost
STANE SE VÁM, ŽE VÁS V BĚŽNÉ SITUACI PŘEPADNE NEZVLADATELNÁ ÚZKOST? BOJÍTE SE STÍSNĚNÝCH PROSTOR, VÝŠEK NEBO TŘEBA PAVOUKŮ? MÁTE POCIT, ŽE MUSÍTE UTÉCT DOMŮ NEBO DOKONCE UŽ Z DOMU ANI NEVYCHÁZÍTE? HRŮZA JE TAK VELIKÁ, ŽE SE BOJÍTE O SVŮJ ŽIVOT? STRACH PŘICHÁZÍ STÁLE ČASTĚJI A BRÁNÍ VÁM V NORMÁLNÍM ŽIVOTĚ? VÁŠ ROZUM ŘÍKÁ, ŽE SE NIC VÁŽNÉHO NEDĚJE, ALE PRO VÁS TO NEZNAMENÁ ÚLEVU?
Úzkost je zvláštní fenomén. Je vlastně nezbytná pro bezpečnost každého z nás. Souvisí s pudem sebezáchovy a silněji se projevuje u žen. Kde končí úzkost přirozená a začíná nemoc? To musí posoudit odborník, přechod je velmi plynulý. Panický záchvat úzkosti může potkat i zcela zdravého jedince, například u nás ho zažije každoročně přibližně každý desátý člověk. Pokud se však úzkost objevuje příliš často, je příliš silná, trvá příliš dlouho anebo se objevuje v nevhodné situaci, stává se vážným problémem.
Také nadměrná úzkost, podobně jako deprese, se dá dobře léčit a naděje na úlevu je vysoká.
KAM SE OBRÁTIT O POMOC?
Nejjednodušší a obvyklá cesta vede k vašemu lékaři. Většina praktických lékařů (tzv. obvodních, rodinných nebo všeobecných) již dnes problematice deprese a úzkosti rozumí. Mírnější formy často léčí sami. Tam, kde jsou potíže velmi vážné, je vhodné navštívit psychologa nebo přímo místního psychiatra. Dnes se to děje zcela běžně. Pokud byste si z nějakého důvodu přáli své problémy řešit anonymně, je vhodné se obrátit na anonymní telefonní linky důvěry, krizová centra RIAPS anebo můžete využít naši
anonymní on-line poradnu.