Příznaky deprese
KDYŽ SMUTEK BOLÍ
UŽ SE VÁM NĚKDY STALO, ŽE VÁS PŘESTAL ZAJÍMAT SVĚT? DĚNÍ KOLEM VÁS JE NUDNÝ ČERNOBÍLÝ FILM A VAŠE OSOBNÍ TRÁPENÍ JE TAK SILNÉ, ŽE VÁS NIC JINÉHO NEZAJÍMÁ? KDYŽ SE SVÝMI STAROSTMI PROBÍRÁTE, NENACHÁZÍTE ÚLEVU. JEN ROZUM VÁS PŘIMĚJE POKRAČOVAT V ČINNOSTECH, CHODIT DO PRÁCE, MLUVIT S LIDMI A PŘITOM JE JEDNO, CO DĚLÁTE A CO SE STANE. PŘIPADÁTE SI NEZAJÍMAVÍ, NESCHOPNÍ, NA OBTÍŽ… PAK SE MOŽNÁ VAŠE BOLEST JMENUJE DEPRESE.
PŘÍZNAKY DEPRESE
Při depresi však nejde jen o nepříjemný emoční prožitek. Deprese je onemocnění, a to onemocnění celého organizmu. Vede k pocitům zoufalství, beznaděje, ztrátě radostného prožívání, energie i vůle. Od běžného smutku nebo rozladěnosti se deprese liší zejména v tom, že je intenzivnější a hlubší, trvá déle, nepříznivě ovlivňuje naši výkonnost.
Důležité je, že se v žádném případě nejedná o slabost, nedostatek vůle nebo sebekázně.To, že je deprese nemoc, rozhodně neznamená, že je člověk „nenormální“ nebo „bláznivý“. Může však cítit prázdno v duši, být bez energie. Má smutnou náladu a vyčítá si to. Nemůže fungovat v každodenních záležitostech, nesoustředí se. Nedokáže se radovat z věcí, které ho dříve těšily.
MEZI TYPICKÉ PŘÍZNAKY DEPRESE PATŘÍ
- přetrvávající smutná, úzkostná nebo „prázdná“ nálada
- negativní pohled na sebe a sebepodceňující myšlenky
- pocity beznaděje, pesimizmu nebo bezmoci
- sebeobviňování a ztráta smyslu života
- ztráta zájmu a radosti
- nespavost, předčasné ranní probouzení, nebo naopak nadměrná ospalost a spavost i během dne
- ztráta chuti k jídlu, výrazné snížení váhy, nebo naopak přejídání se a přibývání na váze
- pokles energie, únava, ospalost, malátnost
(jednoduché činnosti vyžadují nadměrnou námahu) - nezájem o sexuální život
- nadměrné polehávání nebo posedávání, neschopnost se přinutit k činnosti, odkládání činnosti
- myšlenky na smrt nebo sebevraždu, pokusy o sebevraždu
- neklid, nervozita, nadměrná podrážděnost
- potíže se soustředěním, zapamatováním si, rozpomínáním se a s pamětí vůbec (naštěstí přechodné) a problémy s rozhodováním
- přetrvávající tělesné příznaky, jako je bolest hlavy, poruchy trávení, zácpa, dlouhodobé bolesti
- tíha na hrudi, ztuhlost nebo ochablost svalstva, snadná unavitelnost
- nadměrné obavy a starosti, časté pocity napětí
KAM SE OBRÁTIT O POMOC?
Nejjednodušší a obvyklá cesta vede k vašemu lékaři. Většina praktických lékařů (tzv. obvodních, rodinných nebo všeobecných) již dnes problematice deprese rozumí. Mírnější formy často léčí sami. Tam, kde jsou potíže velmi vážné, je vhodné navštívit psychologa nebo přímo místního psychiatra. Dnes se to děje zcela běžně. Pokud byste si z nějakého důvodu přáli své problémy řešit anonymně, je vhodné se obrátit na anonymní telefonní linky důvěry, krizová centra RIAPS anebo můžete využít naši
anonymní on-line poradnu.