Léčba deprese a závěr
KDYŽ SMUTEK BOLÍ
UŽ SE VÁM NĚKDY STALO, ŽE VÁS PŘESTAL ZAJÍMAT SVĚT? DĚNÍ KOLEM VÁS JE NUDNÝ ČERNOBÍLÝ FILM A VAŠE OSOBNÍ TRÁPENÍ JE TAK SILNÉ, ŽE VÁS NIC JINÉHO NEZAJÍMÁ? KDYŽ SE SVÝMI STAROSTMI PROBÍRÁTE, NENACHÁZÍTE ÚLEVU. JEN ROZUM VÁS PŘIMĚJE POKRAČOVAT V ČINNOSTECH, CHODIT DO PRÁCE, MLUVIT S LIDMI A PŘITOM JE JEDNO, CO DĚLÁTE A CO SE STANE. PŘIPADÁTE SI NEZAJÍMAVÍ, NESCHOPNÍ, NA OBTÍŽ… PAK SE MOŽNÁ VAŠE BOLEST JMENUJE DEPRESE.
LÉČBA DEPRESE
Deprese je jednou z nejlépe léčitelných psychických poruch. Léčba pomáhá naprosté většině postižených, zatímco bez ní mohou příznaky trvat i léta a postupně vést ke ztrátě výkonnosti, k izolaci a v neposlední řadě i k výraznému zhoršení celkového zdravotního stavu – snížením obranyschopnosti organizmu. Čím dříve s léčením začnete, tím dříve deprese odezní.
Pro léčbu a předcházení možnému opakování deprese je nejdůležitější užívání antidepresiv, u lehčích forem může také dostatečně pomoci samotná psychoterapie. Optimální je však kombinace obou přístupů.
ANTIDEPRESIVA
Antidepresiva pomáhají vytvořit rovnováhu na těch neuronech v mozku, kde je při depresi nedostatek působků. Antidepresiva chybějící látky přímo nedodávají (nic „cizího“ se Vám do mozku nedostane), ale svým působením mohou urychlit jejich tvorbu či zvýšit jejich nabídku tam, kde je to potřeba. Proto také jejich efekt není okamžitý, ale zpravidla se objeví za 3 – 6 týdnů podávání. Antidepresíva jsou nenávykové léky, nehrozí tedy rozvoj závislosti ani abstinenční příznaky po jejich vysazení. Návykovými léky jsou naproti tomu většinou ty, po kterých často sáhnete, aniž byste si toto riziko uvědomovali (například Diazepam, Oxazepam, Neurol, Xanax, Rivotril, Lexaurin, Nitrazepam, Rohypnol, Rudotel a řada dalších). Na rozdíl od antidepresív navíc tyto léky nesnižují utrpení, neřeší depresi a nezkracují její délku.
Terapie antidepresívy se dělí na akutní a udržovací léčbu. Akutní léčba vede k odeznění příznaků deprese a obnovuje původní správné fungování naší psychiky. Akutní léčba trvá nejčastěji právě 3 – 6 týdnů. Vzhledem k tomu, že u značné části nemocných má deprese riziko návratu, je většinou nutné po akutní léčbě přejít do udržovací léčby. Udržovací léčba většinou trvá měsíce nebo i roky, podle závažnosti a četnosti předchozích potíží. Pro udržovací léčbu většinou používáme stejný lék jaký jsme použili pro akutní léčbu, ale v nižší dávce.
PSYCHOTERAPIE
Psychoterapie pomáhá hlouběji porozumět tomu, co se s člověkem v nemoci děje. Učí, jakým způsobem zacházet s příznaky a s problémy v životě, a posléze trénuje dovednosti, které mohou do budoucna bránit rozvoji nové epizody. Psychoterapeutický přístup poskytuje bezpečný prostor, ve kterém se nemocný může projevit a vyjádřit všechno, co ho trápí. Samotná psychoterapie může pomoci jen u lehčích forem onemocnění. Nicméně v kombinaci s léky zvyšuje jejich účinnost.
ZÁVĚR
Deprese je onemocnění a nikoliv lenost nebo nedostatek vůle. Ten, kdo jí trpí, si to nijak nezavinil. Jedná se o onemocnění velmi časté a dobře léčitelné. Dnes má medicína k dispozici velmi účinnou léčbu (antidepresíva a psychoterapie). Efekt léčby se dostavuje za 3 – 6 týdnů. Na léčbu akutní většinou navazuje léčba udržovací, která minimalizuje riziko návratu potíží.
— Prof. MUDr. Jiří Horáček, Ph.D.
KAM SE OBRÁTIT O POMOC?
Nejjednodušší a obvyklá cesta vede k vašemu lékaři. Většina praktických lékařů (tzv. obvodních, rodinných nebo všeobecných) již dnes problematice deprese rozumí. Mírnější formy často léčí sami. Tam, kde jsou potíže velmi vážné, je vhodné navštívit psychologa nebo přímo místního psychiatra. Dnes se to děje zcela běžně. Pokud byste si z nějakého důvodu přáli své problémy řešit anonymně, je vhodné se obrátit na anonymní telefonní linky důvěry, krizová centra RIAPS anebo můžete využít naši
anonymní on-line poradnu.