Z Vámi popisovaných potíží vyplývá, že by se mohlo jednat o depresivní poruchu nebo o jiný problém z oblasti emotivity. Jedná se o relativně časté stavy spojené s pocity smutku, neštěstí, někdy i prožitky viny a celou řadou dalších příznaků. Nutno dát pozor na to, zda se tento stav často spojuje také s myšlenkami na smrt nebo dokonce na sebevraždu. Zásadní však je, že ačkoliv se jedná o vážnou problematiku, jedná se na druhou stranu o jeden z vůbec nejlépe léčitelných psychiatrických problémů. Dnešní možnosti umožňují odstranění příznaků velmi rychle /řádově za 3-4 týdny/ a je škoda trápit se a této možnosti nevyužít. Mimochodem depresivní porucha je časté onemocnění a vyskytuje se cca u 10-15% žen. Doporučuji Vám zajít co nejdříve k psychiatrovi nebo k Vašemu praktickému lékaři a a) nechat si stanovit diagnózu a b) případě zahájit terapii. V případě, že by se skutečně jednalo o depresi, viděla byste, že se při léčbě bude stav rychle zlepšovat. Obávat se nemusíte, jedná se skutečně o tak častý problém, se kterým si nejen psychiatr, ale i většina praktických lékařů ví dobře rady.
Dobrý den, chci se zeptat, p, doktorka mě léčí 2, roky jednou jsou to deprese , pak zase úskost většinou rok beru stejný léky a říkám že mi to nazabira po Neurolu by je lépe ale ten nechci brát, mám pořád zneceho strach a takové svírání na hrudí , děkuji za odpověď, kaleja
Dobrý den,
mezi úzkostí a depresí není přesná hranice, jedná se většinou o soubor příznaků a také o skupinu příčin vzájemně se prolínající.
Tzv. racionální terapie spočívá v dlouhodobém a pravidelném podávání antidepresiv, jejichž účinek většinou není „hned znát“, ale jsou tzv. „na dlouhý běh“. Jejich výhodou je nenávykovost a minimum nežádoucích účinků. V těle udržují látky, které by se jinak více spotřebovávaly, t.j. nedodávají tělu nic cizího. Jako doplněk léčby se mohou používat léky typu Neurol, Rivotril, Diazepam. Tam naopak je riziko návyku, ale účinek je rychlý, většinou příjemně úlevný. Další účinnou metodou je psychoterapie, ta Vás může naučit změnit některé své reakce, také existují tzv. dechová cvičení, která jsou důležitá se naučit ke zvládání výše popisovaných stavů. Dýchání a úzkost totiž souvisí.
zdravím
MUDr. Václav Ferus psychiatr